Motyw żony - Motyw żony w muzyce

muz. Stanisław Moniuszko, sł. anonim Co to za kwiatek

Pieśń opowiadająca o dziewczynie wydanej przez ojca za mąż. W pierwszej zwrotce śpiewa ona o tajemniczym kwiatku, który zakwita każdej wiosny, pomimo zerwania: „Chociaż go złamię, choć uszkodzony / znowu jak przedtem odrośnie”. W refrenie, który rozpoczyna się od kulminacji linii melodycznej, dziewczyna kontynuuje opowieść o zawsze zielonym kwiatku: „Kiedy w wianeczek wplatam go sobie / kwitną w mych dłoniach wianeczki; / kiedy mój warkocz w wieńce te zdobię / świeże wydaje listeczki”. W zwrotce drugiej dziewczyna pyta ojca, dlaczego wydał ją za mąż, „[¼] kiedy sam nigdy nie bywa [¼]”. O los córki ojciec zapyta spotkanych na drodze ludzi. Jeśli się okaże, że jako młoda żona jest szczęśliwa, wdzięczny ojciec podziękuje Bogu, a jeżeli spotkała ją niedola, poprosi o wspomożenie Bożej łaski.

 

muz. Bartek Kapłoński, sł. Ania Dąbrowska, wyk. Monika Brodka Miał być ślub (płyta Moje piosenki)

Podmiot liryczny wspomina przygotowania do ślubu: „Żoną miałam być, miał być ślub /
I wesele też, / Już zaprosiłam gości [¼]”. Zamówiono kapelę z rodzinnych stron, matki dały swoje błogosławieństwo, umówiony ksiądz czekał, bukiet z białych róż dowieziono, panna młoda gotowa w welonie, kościół pełen gości, wzruszona rodzina, a pana młodego nie ma. Do ślubu nie doszło, o czym przypomina sukienka wisząca w szafie. Niedoszła żona zastanawia się, dlaczego On powiedział „nie”. Niebo płakało nad tą odmową: „Nikt nie widział mych łez, gdy mówiłeś, że / Nie pokochasz nigdy mnie na dobre i na złe”. Na prawdę żyje tylko ten, kto umie zatracić się w miłości.

Inne przykłady muzyczne

  • muz. R. Leoncavallo, libretto E. Corradi Prestami tua moglie (Pożycz mi swoją żonę) (żona oddana w zastaw)
  • muz. S. Wiechowicz, sł. ludowe Kto ma szwarną żonę (pochwała dobrej żony)
  • muz. C. Orff, libretto kompozytora według baśni braci Grimm Mądra (mądrość królewskiej żony)
  • muz. T. Kassern, libretto kompozytora Comedy of the Dumb Wife (Komedia o niemej żonie) według F. Rabelais’go i A. France’a (niema żona, która odzyskała mowę)
  • W. Szpilaman, muzyka do filmu Zadzwońcie do mojej żony (zazdrosna żona)
  • muz. R. Lipko, sł. E. Kolon, wyk. A. Jantar Do żony wróć (płyta Anna Jantar) (opuszczona żona)
  • muz. J. Mikuła, sł. B. Olewicz, wyk. Z. Sośnicka Tak chciałabym twoją żoną być (płyta Odcienie samotności) (pragnienie zamążpójścia)
  • muz. i wyk. R. Przemyk, sł. A. Saraniecka Co to będzie (płyta Mało zdolna szansonistka) (refleksja przyszłej żony)
  • muz. i wyk. J. Steczkowska, sł. E. Omernik Dziś twój ślub (płyta Naga) (życzenia dla przyszłej żony)
  • muz. K. Paszek, sł. A. Osiecka, wyk. B. Kraftówna Sztuczny miód (płyta Pięć Oceanów. Ocean Niespokojny) (zawiedzione oczekiwania żony)