Motyw zguby - Motyw zguby w malarstwie

Eugène Delacroix Sierota na cmentarzu

W tle fragmenty cmentarza, na pierwszym planie samotna mÅ‚oda kobieta wpatrzona w postać, której nie widzimy. Prosty motyw, na pierwszy rzut oka po prostu portret. Jednak im dÅ‚użej patrzymy tym bardziej przejmuje nas spojrzenie kobiety – lekko rozchylone usta, ogromne i piÄ™kne, ale zaÅ‚zawione oczy wyrażajÄ… smutek i tÄ™sknotÄ™. To sierota prawdopodobnie szukajÄ…ca oparcia w ludziach, którzy jÄ… mijajÄ… – to, że ich nie widzimy, potÄ™guje wrażenie osamotnienia i beznadziei tej kobiety. NadciÄ…gajÄ…ce chmury i Å›lady wiatru zdajÄ… siÄ™ wróżyć raczej smutny los sierocie, tÄ™skniÄ…cej za ciepÅ‚em, domem, miÅ‚oÅ›ciÄ….


John William Waterhouse Hylas i Nimfy

Hylas jest postaciÄ… z greckiej mitologii – szukaÅ‚ on wraz z Heraklesem zÅ‚otego runa. Gdy zatrzymali siÄ™ pewnego dnia na wyspie, Hylas zostaÅ‚ zwabiony przez wodne Nimfy i zginÄ…Å‚.

JesteÅ›my Å›wiadkami chwili wabienia mÅ‚odzieÅ„ca – piÄ™kne i niewinnie wyglÄ…dajÄ…ce nimfy czarujÄ… podróżnego swoimi Å‚agodnymi spojrzeniami, jasnoÅ›ciÄ… nagich ciaÅ‚. Nic nie zwiastuje tragicznego finaÅ‚u – zwodniczo wyglÄ…dajÄ…ce mÅ‚ode kobiety to najprawdziwsze femme fatale doprowadzajÄ…ce mÅ‚odzieÅ„ca do zguby.


Inne przykłady malarskie:

  • Hieronim Bosch WÄ™drowiec (tuÅ‚aczka zagubionego)
  • Théodore Géricault Tratwa Meduzy (walka ludzi o przetrwanie pozbawionych pożywienia, bliskich i domu)
  • Benjamin West Wenus opÅ‚akujÄ…ca Adonisa (niesÅ‚uchanie przestróg zaprowadziÅ‚o mÅ‚odzieÅ„ca do Å›miertelnej zguby)
  • Pierre-Paul Prud’hon Sprawiedliwość i Boska zemsta Å›ciÄ…gajÄ…ce przestÄ™pstwo (nadciÄ…gajÄ…ca kara za zabójstwo brata – tragiczne zagubienie czÅ‚owieka)
  • Adolphe-William Bouguereau Dobroczynność (zagubiona kobieta z dziećmi)
  • Jan Matejko Rejtan – Upadek Polski (zgubna dla kraju decyzja doprowadza Rejtana do woÅ‚ania o ratunek dla Polski)
  • Henri de Toulouse-Lautrec Samotna (zagubiona w życiu kobieta)