Motyw zazdrości - Motyw zazdrości w malarstwie

Haynes King Jealousy and Flirtation (Zazdrość i flirt)

Obraz ukazuje scenę rodzajową. Na pierwszym planie widać flirtującą ze sobą parę młodych ludzi. Na wprost widza siedzi dziewczyna ubrana w jasną suknię. Jest odprężona, o czym świadczą założone za głowę ręce i uśmiech na jej twarzy. Jej wzrok jest skierowany na siedzącego po lewej stronie chłopaka. Widać, że są na sobie skoncentrowani, a rozmowa dostarcza im przyjemności. Na drugim planie, po lewej stronie, widać stojącą w cieniu postać drugiej kobiety. Jest zamyślona, stoi oparta o blat, spoglądając smutno i z pewną dozą zazdrości na flirtującą parę.

 

Giotto Zazdrość

Zazdrość jest jednym z fresków, jakimi przyozdobił Giotto kaplicę Scrovegnich. Przewodnim motywem jest 36 scen odnoszących się do życia Maryi. Malowidła na ścianie są umieszczone w trzech poziomach i należy czytać je od początku prawej do końca lewej strony, co ma zmusić odbiorcę do kontemplacji nad własnym życiem. Na ostatnim poziomie Giotto umieścił alegorie siedmiu cnót i siedmiu występków, gdzie właśnie znajduje się Zazdrość. Z kaplicą i alegorią zazdrości wiąże się pewna historia: kiedy po Padwie rozeszła się fama o pięknie kaplicy, zakonnicy z pobliskiego zakonu pozwolili Scrovegniemu (fundatorowi) pokazywać ją tylko raz do roku, 25 marca, w rocznicę konsekracji. Nikt nie miał wątpliwości, że nakaz był podyktowany zazdrością, toteż Giotto w miejscu przypisanemu z reguły skąpstwu umieścił alegorię zazdrości z wężowym językiem.

 

Inne motywy

  • Théodore Géricault The Madwoman or the Obsession of Envy (Szalona kobieta lub obsesja zazdrości) (romantyczny malarz jest nazywany malarzem koni i wariatów. Na tym obrazie sportretował pełną napięcia twarz starej kobiety, w której oczach widać błysk mogący być objawem zarówno szaleństwa, jaki i zazdrości)
  • Paul Gauguin What, you are jealous?(Co, jesteś zazdrosna?) (Obraz Gauguina przedstawia parę haitańskich kochanków. Mężczyzna leży za kobietą, która spogląda na niego z wyrzutem)
  • Tintoretto Kain zabijający Abla (realizacja motywu przez nawiązanie do biblijnego bratobójstwa spowodowanego zazdrością)
  • Nicolas Poussin Truth Stolen Away by Time Beyond the Reach of Envy and Discord (zazdrość ukazana jako mężczyzna opleciony wężami, któremu towarzyszy niezgoda)