Motyw zapomnienia - Motyw zapomnienia w muzyce

muz. Henryk Wars, sł. Ludwik Starski, wyk. Aleksandr Żabczyński, Już nie zapomnisz mnie (piosenka z filmu Zapomniana melodia)

Tekst mówi o mężczyźnie, który lęka się odejścia ukochanej i zapomnienia. Chcąc pozostać w jej pamięci jak najdłużej śpiewa dla niej piosenkę: „Bo nie zapomnisz mnie, / gdy moją piosenkę spamiętasz”. Wierzy, że zaklęta w piosence siła, moc i czar wzbudzą tęsknotę ukochanej. Zadaniem piosenki jest przywołać wspomnienia wspólnie spędzonych chwil (zapach bzów) i wzruszyć do łez. Doznania te mają nie tylko wzmacniać pamięć kobiety o mężczyźnie: „Już nie zapomnisz mnie, / piosenka Ci nie da zapomnieć”, ale i podsycać jej przywiązanie: „[¼] i tęsknić już będziesz ogromnie, / co dzień, co noc”.


muz i wyk. Marek Grechuta, sł. Konstanty Ildefons Gałczynski, Ocalić od zapomnienia (płyta Marek Grechuta & Anawa)

Tekst opowiada historię związku kobiety i mężczyzny: „Ile razem dróg przebytych /
ile ścieżek przedeptanych”. Zarówno szczęśliwe, jak i trudne przeżycia nie zniechęciły ich do kontynuowania wspólnej drogi: „i znów upór, żeby powstać / i znów iść i dojść do celu”. W pamięci mężczyzny pozostały wspólne dążenia, zmartwienia, nieustanny trud, rozkrajane chleby, pocałunki, schodki i książki. Zachwyca go wewnętrzne piękno ukochanej:„ oczy twe jak piękne świece / a w sercu źródło promienia”, które chciałby ocalić od zapomnienia. W chmurnych oczach ukochanej widzi odblaski wody i kamienia, u jej ramion płaszcz z leśnego ptactwa „długi przez cały korytarz / przez podwórze, aż gdzie gwiazda Wenus”. Ją samą postrzega jako „lot i górność chmur”, którą chciałby ocalić od zapomnienia.

 

Inne przykłady muzyczne

  • H. Purcell, libretto Ch. D’Avenant, Circe (Kirke) (bogini zapomnienia)
  • G. F. Haendel, libretto A. Marchi według Orlanda szalonego L. Ariosto,  Alcina (zapomnienie spowodowane przez czary)
  • W. Egk, libretto według El mayor encanto amor P. Calderón de la Barca, Circe (Kirke) (bogini zapomnienia)
  • muz. M. Pospieszalski, sł. M. Sosnowski, wyk. A.M. Jopek Nie przychodzisz mi do głowy (płyta Ale jestem) (zapomniany ukochany)
  • muz. i sł. Jeż, wyk. Włochaty, Mógłbym zapomnieć (płyta Zmowa) (pragnienie zapomnienia o całym złu tego świata)
  • muz. i sł. B. Kielar i I. Ereński, wyk. Verba Świat zapomniany (płyta Szósty grudnia) (wspomnienie szczęśliwych chwil z ukochaną)