Motyw utopii - Motyw utopii w malarstwie

Lucas Cranach Goldenes-Zeitalter

Oto kraina harmonii i łagodności. Wokół kwitnącego drzewa tańczą ludzie, nieskrępowani swoją nagością. Inni odpoczywają, siedząc lub leżąc na trawie, jeszcze inni zażywają kąpieli. Nagość tych ludzi nie jest seksualna, jest raczej symbolem czystości – nikt tu nie spogląda pożądliwie na płeć przeciwną – nadzy, dorośli ludzie zdają się rozkoszować prostymi czynnościami, a zwierzęta żyją razem z nimi w pełnej harmonii. To idylliczna wizja świata pozbawionego ziemskich słabości, daleka od chaosu i problemów codzienności. Artysta przedstawił nam świętowanie życia w najczystszej postaci – tak mogłaby wyglądać kraina wiecznej szczęśliwości, Arkadia, raj – wszystkie dalekie od realiów życia ziemskiego.

 

Lloyd K. Townsend Atlantis

Wizja zaginionej mitycznej wyspy wygląda tu naprawdę imponująco. Przy fontannie stoją bogato ubrane niewiasty, jedna z nich karmi przechodzącą obok sarnę. Na pierwszym planie widzimy pawia ze strojnym ogonem układającym się harmonijnie po łuku kamieni otaczających fontannę. Władca wyspy częstuje się nalewanym przez kolejną kobietę winem, tuląc do siebie łagodną panterę. Powyżej bujna roślinność spływa warkoczami z kolumnady, wyżej piętrzą się schody prowadzące do pałacu wzniesionego na wzgórzu. Strzeliste cyprysy, kwitnące drzewa, słoneczne światło – wszystkie te elementy budują nastrój krajobrazu z naszych marzeń. Artysta tak wyobrażał sobie zaginioną wyspę, na której chętnie znalazłby się niejeden z nas.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Peter Bruegel Starszy Land of Cockaigne (utopia jako świat, w którym nie trzeba zabiegać o dobra materialne i pożywienie)
  • Ambrosius Holbein, drzeworyt wykonany do Utopii z 1518 roku Tomasza Morusa