Motyw młodości - Motyw młodości w muzyce
Karol Szymanowski Kalipso z cyklu Metopy op. 29 na fortepian
Kalipso, nimfa z bajecznej wyspy Ogygii, przez osiem lat więziła Odyseusza, przyrzekając mu wieczną młodość, jeżeli pozostanie z nią w miłosnym związku. Utwór rozpoczyna migotliwy, wznoszący się dysonansowy przebieg, zakończony szybko naprzemiennie powtarzanymi, wysokimi dźwiękami. Jego uzupełnieniem jest rytmiczne, współbrzmienie partii prawej (czarne klawisze) i lewej ręki (białe klawisze). Część środkową wypełniają występujące naprzemiennie krótkie, zmienne pod względem wyrazowym linie melodyczne. Ich zadaniem jest oddanie erotycznego charakteru związku Odyseusza i Kalipso. W końcowej części utworu nabrzmiewa kulminacja napięcia jako zmieniona wersja motywu początkowego. Uspokojenie następuje poprzez wyciszenie dynamiki oraz melancholię, która pojawia się w miejsce namiętności (ciche, subtelne wielodźwiękowe akordy).
muz., sł. i wyk. Jacek Kaczmarski Młody Las (płyta Arka Noego/Zbroja)
Opis wycinki drzew w młodym lesie jako traumatycznego wydarzenia, na które świat pozostaje obojętny: „Nie gaśnie żadna z ważnych gwiazd / Nic nie wstrzymuje biegu dni”. Drzewa poddają się ostrzu piły w ciszy, z godnością i lękiem. Bywa, że w stosie odciętych, odrzuconych gałęzi zabłąka się gniazdo, za którym „W rozpaczy ptak gdzieś krzyczy w głos”. Nikt nie płacze nad ściętymi pniami, które milcząco poddają się zwózce. Gdy młody las płonie, „To słychać jęk i pisk i huk”, dym zasłania słońce, a żar powala. Drwale śmieją się, piją, liczą zysk. Na wypalonym karczowisku kiełkuje młody las.
Inne przykłady muzyczne
- muz. G. Ph. Telemann, libretto M. Praetorius Kalipso (wieczna młodość za wolność)
- muz. K. Szymanowski, sł. parafrazy tekstów arabskich H. Bethge Wieczna młodość z cyklu Pieśni miłosne Hafiza op. 26 (marzenie o wiecznej młodości)
- F. Nowowiejski Kantata o młodości i pracy (Śląska) op. 48 nr 3 (pochwała młodości)
- muz. T. Paciorkiewicz, sł. A. Mickiewicz Oda do młodości (potencjał młodości)
- muz. T. Sygietyński, sł. L. Starski To idzie młodość (ścieżka dźwiękowa z filmu Przygoda na Mariensztacie) (siła młodości)
- muz. A.M. Klechniowska, sł. A. Mickiewicz Kantata symfoniczna „Oda do młodości” (potencjał młodości)
- muz., sł. i wyk. J. Kaczmarski Nasza klasa (płyta Przejście Polaków przez Morze Czerwone) (utracona młodość)
- muz., sł. i wyk. Zielona Żabki Młodzi gniewni (płyta Lekcja historii) (młodość bez ambicji)
- wyk. Czerwone Gitary Nikt nam nie weźmie tej młodości (płyta Nie zadzieraj nosa. Przeboje Marka Gaszyńskiego) (niewinność młodości)
Utwory Józefa Czechowicza charakteryzuje ogromne przywiązanie do miasta, młodości.
Bunt młodości współcześnie
Motywy literackie - ściąga
Spośród szerokiego grona poznanych bohaterów literackich zaprezentuj tych, którzy mogli wywrzeć wpływ na kształtowanie się postaw Twojego pokolenia. Uzasadnij swój wybór.