Motyw konfliktu pokoleń - Motyw konfliktu pokoleń w muzyce

muz. Stanisław Moniuszko, sł. Władysław Syrokomla Pieśń wieczorna z cyklu Śpiewnik domowy

Opowieść o młodej, wiejskiej dziewczynie, która nie chce, aby jej życie – podobnie jak życie jej matki – było zdominowane przez pracę. Tekst opisuje nocną scenerię, w której dźwięczny głos dziewczyny płynie po rosie do chatki, „[¼] gdzie stara matka / krząta się koło wieczerzy”. Dziewczyna śpiewa o jutrzejszym święcie, które pozwoli zbożu lepiej dojrzeć. Przez ten czas będzie ono we władaniu przyrody: „[¼] niech wiatr swawolny, / niech konik polny, / niechaj skowronek tu śpiewa”. Po pracowitym dniu, dziewczyna z radością wraca do domu, gdzie matka zajęta gospodarstwem pyta, ile zboża skoszono. W odpowiedzi słyszy sprzeciw dziewczyny: „Matko! jam młoda, / rąk moich szkoda, / szkoda na skwarze oblicza!” Źle jej szła robota, gdyż przeszkadzał deszcz i dziewicza dumka. Wznosząco-opadającą linię melodyczną zwrotki rozpoczyna oktawowy skok (b-b1) o silnym ładunku emocjonalnym. Skoczny rytm refrenu ilustruje beztroskę dziewczyny.

 

muz. Kult, sł. Kazik Staszewski, wyk. Kult Brooklyńska Rada Żydów (płyta Salon Recreativo)

Pomiędzy bożnicami zebrała się Brooklyńska Rada Żydów, aby zastanowić się, „Co począć, by młodzi zaczęli jak kiedyś zachodzić do domów świątynnych?” Stary rabin zauważył, że „Młodzi chcą czegoś zupełnie innego od tego co chcieliby starsi / [¼] Młodzi świat inny dostają niźli starsi dostali”. Zebrani zgodzili się z jego obserwacją. Młodzież zapatrzona w idoli pop kultury niechętnie modli się do Boga w synagodze. Jako przyczyny tej sytuacji stary rabin wskazuje uniwersalną prawdę: dorośli nie słuchali tego, co mówiły do nich ich dzieci, nie dotrzymywali składanych im obietnic i nie rozmawiali, kiedy była na to pora.

Inne przykłady muzyczne

  • muz. M. Kamieński, libretto W. Bogusławki według F. Bohomolca Nędza uszczęśliwiona (sprzeciw matki przeszkodą w miłości)
  • P. Czajkowski Romeo i Julia według Szekspira (kłótnie rodziców przeszkodą w miłości)
  • muz. T. Rangström, libretto B. Cullberg według A. Strindberga Panna Julia (konflikt dorosłej córki z rodzicami)
  • muz. Kazik Na Żywo, sł. i wyk. Kazik Mama prosiła (płyta Na żywo, ale w studio) (niezgoda matki wobec sympatii syna)
  • muz. i wyk. J. Steczkowska, sł. C.K. Norwid W Weronie (płyta Mów do mnie jeszcze) (nienawiść rodowa przeszkodą w miłości)
  • muz., sł. i wyk. Zielone Żabki Konflikt pokoleń (płyta Lekcja historii) (poszukiwanie kompromisu)