Motyw edenu/raju - Motyw edenu/raju w malarstwie

Lucas Cranach Adam i Ewa w raju

XVI-wieczny niemiecki artysta namalował wieloplanowy obraz przedstawiający ogród rozkoszy, stworzony przez Boga dla Adama i Ewy. Splata się tu kilka biblijnych wątków – od momentu spotkania Boga z Ewą i Adamem, kiedy to zostali ostrzeżeni przed korzystaniem z Drzewa Poznania Dobra i Zła, poprzez kuszenie Ewy przez szatana pod postacią węża po wygnanie pary z raju. Z ogromną precyzją została namalowana roślinność i zwierzęta rajskiego ogrodu. Zwierzęta zdają się wyrażać emocje związane z kolejnymi losami pierwszych ludzi. Piękny ogród jest rajem utraconym, za którym możemy już tylko tęsknić.

 

Michał Anioł Grzech Adama i Ewy z Kaplicy Sykstyńskiej

Widzimy tu nagą, leżącą Ewę i nagiego Adama stojącego przy Drzewie Wiadomości Dobrego i Złego. Ewa łagodnie wyciąga rękę w kierunku węża, który odchyla się od pnia i przekształca w kobietę, podając Ewie jabłko. Wąż jest szatanem kuszącym pierwszych ludzi, którzy w następnej scenie zostaną wygnani z raju. Artysta ukazał tu rajski ogród prawie pusty, odarty z piękna po niedotrzymaniu obietnicy.

 

Inne przykłady malarskie:

 

  • Albrecht Dürer Adam i Ewa (bezbronni w swojej nagości Adam i Ewa ulegają pokusie z błogim i naiwnym wyrazem twarzy)
  • Hieronim Bosch, tryptyk Ogrody Edenu, Raj (szczegółowo namalowana idylliczna i bajkowa dolina szczęśliwości również ze sceną wygnania z raju)
  • Tycjan Adam i Ewa (pierwsi ludzie w towarzystwie węża z głową dziecka, Adam próbuje powstrzymać Ewę – scena pełna napięcia)
  • Jacopo Bassano Eden (idylliczna scena harmonii życia pierwszych ludzi i zwierząt)
  • Domenichino Adam i Ewa w raju (Adam i Ewa skarceni przez Boga)