Motyw choroby - Motyw choroby w malarstwie

Gros Jean Antoine, Zadżumieni w Jaffie

Obraz ten nosi również nazwę Napoleon wizytujący zadżumionych w Jaffie. Z jednej strony obrazu stoi Napoleon, a za nim ktoś w jego służbie, po drugiej stronie obrazu widoczni są tytułowi zadżumieni. Napoleon nie boi się choroby, patrzy śmiało na chorych i wyciąga ku nim rękę. Jeden z chorych zdaje się nie mieć sił, aby nawet wstać na powitanie wodza, w oczach ma obłęd. Półnadzy chorzy wyglądają na wykończonych chorobą.

 

Frida Kahlo, Strzaskana kolumna

Malarka, w wyniku wypadku, musiała całe życie zmagać się z bólem. Jej kariera malarska zaczęła się w chwili, gdy nie mogła wstawać z łóżka po wielokrotnych operacjach kręgosłupa. Ponieważ najczęściej mogła obserwować swoje ciało, uczyniła zeń główny motyw swych obrazów. W omawianych przypadku, obraz powstał w późnych latach jej twórczości, kiedy stan zdrowia malarki znacznie się pogorszył. Na tym obrazie widoczna jest zapłakana Frida. Kręgosłup przedstawiony jest jako strzaskana kolumna, a klatka piersiowa musi być opatrzona gorsetem, aby można było w ogóle się poruszać. Całe ciało jest poprzebijane gwoździami. Obraz pokazuje kruchość ludzkiego życia.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Théodore Géricault, Portret chorego psychicznie (opętanego manią dowodzenia), Portret chorego psychicznie (maniakalny gracz), Portret chorej psychicznie (maniakalna kidnaperka), Portret chorej psychicznie (opętanej manią zazdrości), Portret chorego psychicznie (złodziej, kleptoman, zabójca) obrazy powstałe na zamówienie francuskiego psychiatry, obraz ludzi wyalienowanych, samotnych
  • Pieter Bruegel, Kalecy (obraz przedstawiający kaleki)
  • Frida Kahlo, Drzewo nadziei (obraz podzielony na dwie części, życie Fridy to cierpienie, dopiero gdy zapadnie w sen śmierci odzyska zdrowie), Autoportret z portretem doktora Farilla (Frida na wózku inwalidzkim z bukietem kwiatów w ręku przy portrecie swego lekarza), Bez nadziei (postać leżąca w łóżku zdaje się kończyć życie, zmierzch słońca)