Motyw agresji - Motyw agresji w filmie

Władca much, reż. Peter Brook

Film jest adaptacją powieści Williama Goldinga. Samolot rozbija się, a grupa chłopców znajduje schronienie na bezludnej wyspie. Wkrótce tworzą się dwie rywalizujące ze sobą grupy. Chłopcy często posuwają się do brutalnych i prymitywnych zachowań. Są pełni agresji. Jack Merridew odznacza się szczególnym okrucieństwem w działaniu – próbuje przejąć władzę, przewodzi dzikim (śmierć ponosi Simon), napada na Ralfa. W filmie została ukazana natura człowieka, którym rządzą instynkty.


Młodzi gniewni, reż. John N. Smith

Film pokazuje zachowanie „trudnej młodzieży”. Była członkini Marines zostaje nauczycielką jednej z najgorszych klas w szkole. Jej uczniowie są bardzo agresywni i nie pozwalają na przeprowadzenie lekcji. Ich zachowanie jest tak okrutne, że poprzednia nauczycielka załamała się i odeszła z pracy. LouAnne Johnson nie chce się poddać. Znosi zniewagi, brak szacunku i ignorancję, a także podejmuje niekonwencjonalne metody wychowawcze. Poznaje swoją klasę, a tym samym – prawa rządzące przestępczym światem (chęć zemsty, działanie gangów, porachunki). Stara się pomóc swoim uczniom.

Film pokazuje, że w niektórych wypadkach agresję szkolną można zahamować. Wystarczy wykazać się dobrą wolą i spróbować zrozumieć uczniów. Losy tej młodzieży są też dowodem na to, że ze świata pełnego agresji trudno się wydostać.

 

Inne przykłady filmowe:

  • Pulp Fiction, reż Quentin Tarantino (agresja, przestępczość)
  • Romeo i Julia, reż Baz Luhrmann (agresja pomiędzy gangami przyczyną tragedii bohaterów)
  • American Beauty, reż. Sam Mendes (agresja skutkiem życiowych rozczarowań)
  • Gladiator, reż. Ridley Scott (agresja, terror – sposób na utrzymanie władzy)
  • Cześć, Tereska, reż. Robert Gliński (problem agresji wśród zdemoralizowanej młodzieży)
  • Miasto Boga, reż. Fernando Meirelles (agresja jako jedyny sposób na przeżycie w środowisku przestępczym)
  • Duchy Goi, reż. Milos Forman (agresja wobec innowierców i heretyków)