Motyw szkoły - Motyw szkoły w muzyce

Beniamin Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra (Wariacje i fuga na temat Purcella) op. 34 muzyka do filmu Instrumenty orkiestry

Podtytuł Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę wskazuje, że w zamyśle kompozytora utwór miał być lekcją orkiestracji. Temat The Moor’s Revenge, zaczerpnięty z barokowego utworu H. Purcella Abdenazer, czyli Zemsta Maura, jest początkowo prezentowany przez całą orkiestrę, a następnie przez kolejne grupy instrumentów: dęte drewniane, dęte blaszane, smyczkowe, perkusyjne i ponownie przez całą orkiestrę. W trzynastu krótkich wariacjach prezentują się kolejno: flety, oboje, klarnety, fagoty, skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, harfa, rogi, trąbki, puzony, perkusja. W fudze z pojedynczo wprowadzanych instrumentów ponownie składana jest całość orkiestry, przypominając w zakończeniu temat główny dzieła.

 

muz. i sł. Kazimierz Staszewski, wyk. Kazik Zgredzi (płyta Oddalenie)

Opowieść o zgubnych skutkach porzucenia edukacji przez chłopca z inteligenckiej rodziny. W wieku siedmiu lat poszedł do szkoły. W trakcie nauki stwierdzono u niego brak uzdolnień do przedmiotów ścisłych. Pomimo tego, ojciec zaplanował, że syn podejmie studia techniczne: „Politechnika będzie miejscem twym”. Syn wspomina, że nauka w liceum była dla niego udręką: „W mat-fizie przez trzy lata jak pies się męczyłem”. Porzucił edukację, twierdząc, że dziesięć lat nauki to i tak za wiele. Aby uniknąć służby wojskowej symulował chorobę: „Aby nie iść do wojska poleżałem w szpitalu / Najpierw na Sobieskiego, sanatorium na Podhalu”. Używając życia rozbił samochód rodziców, próbował narkotyków. Odnalazł swoje miejsce w narkobiznesie.

 

Inne przykłady muzyczne

  • M. Moszkowski Szkoła podwójnych dźwięków op. 64 (podręcznik dla pianistów)
  • C. Czerny Szkoła biegłości op. 299 (podręcznik dla adeptów fortepianu)
  • E. Rudnik Lekcja (akustyczna wizja lekcji)
  • I. Pfeifer Sześć pieśni dla młodzieży szkolnej (szkolne piosenki)
  • T. Opałka Uwertura szkolna (uroczystość szkolna)
  • Z. Bujarski Scolaresca (wspomnienie szkoły)
  • muz., sł. i wyk. J. Kaczmarski Szkoła (płyta Głupi Jasio) (ruina polskiej szkoły)
  • muz. i wyk. Róże Europy, sł. P. Klatt Szkoła (płyta Poganie! Kochaj i Obrażaj) (negacja szkoły)
  • muz. W. Łuczaj Pogorzelski, sł. K. Wałecki, wyk. Oddział Zamknięty Szkoła (płyta Parszywa 13) (wspomnienie szkolnych utrapień)
  • muz., sł. i wyk. Zielone Żabki Szkoła (płyta Lekcja historii) (szkolna narzędziem indoktrynacji)