Motyw rzeczy - Motyw rzeczy w malarstwie

Willem Claesz Heda Martwa natura

Mistrzowsko namalowana martwa natura, paradoksalnie jak żywa. Na białym obrusie widzimy leżące patery, szklanice, kielich – wszystko namalowane z niewyobrażalną dokładnością. Wśród tych typowo stołowych nakryć znajdziemy otwarty zegarek, ukazujący nam pracujący mechanizm. Nasuwa się pytanie – dlaczego? W obrazie tym wyczuwa się podtekst, który nas intryguje – być może artysta czynił aluzję do upływającego czasu.

 

René Magritte Osobiste wartości

Belgijski malarz, jeden z przedstawicieli surrealizmu, namalował dziwny pokój, w którym znalazły się nadnaturalnych rozmiarów przedmioty życia codziennego tj.: grzebień, kieliszek, mydło, zapałka i pędzel do golenia. Sytuacja w przewrotny sposób została tu odwrócona – nagle przedmioty służące człowiekowi stały się głównymi bohaterami obrazu. Można się jedynie domyślać, że dotychczasowa służalcza ich funkcja została zamieniona na „wypoczynkową” – wszystkie wcześniej wspomniane przedmioty znalazły się bowiem w sypialni. Chmury na ścianach i suficie mogą sugerować, że oto jesteśmy świadkami snu przedmiotów, zmęczonych dotychczasowym zastosowaniem.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Quentin Massys Bankier z żoną (portret pary małżeńskiej w otoczeniu drobiazgów o symbolicznym znaczeniu – perły, monety, lustro, książki – przedmioty są tu symbolami określającymi w co wierzą partnerzy i jak się do siebie odnoszą)
  • Willem Claesz Heda Śniadanie z krabem (z fotograficzną precyzją namalowana martwa natura)
  • Willem Kalf Martwa natura z rogiem (draperia, krab, szkło – wszystko jak żywe)
  • Harmen Steenwyck Martwa natura wanitatywna (zestaw przedmiotów przypominających o przemijaniu)
  • Jan Treck Martwa natura z cynowym dzbanem i miseczkami z epoki Ming (z impresjonistyczną lekkością namalowana martwa natura)
  • Jean-Baptiste-Simeon Chardin Martwa natura z rurką i dzbankiem (w błękitach, brązach i szarościach namalowane przedmioty służące do spożywania płynów)
  • Giorgio Morandi Martwa natura (zestaw eterycznych butelek w błękitach i szarościach)
  • René Magritte Filozofia w buduarze (suknia z kobiecym biustem i buty z palcami)