Motyw Noego, arki, potopu - Motyw Noego, arki, potopu w filmie

Arka, reż. Grzegorz Jonkajtys

Zestawienie współczesności z motywami biblijnymi. Wszystkie miasta, siedliska cywilizacji, ulegają skażeniu. W wyniku tego, resztki zbiorowości ludzkiej wyruszają w poszukiwaniu niezamieszkałego lądu – wolnego od zarazy. Przewodzi im mężczyzna, który na tankowcach gromadzi zdrowych przedstawicieli ludzkości. Wkrótce okazuje się, że sam jest nosicielem groźnego wirusa.


Evan Wszechmogący, reż. Tom Shadyac

Gdy Evan Baxter zostaje wybrany kongresmenem, zaczyna go prześladować liczba 614. Podążają za nim również wszystkie zwierzęta. Wkrótce kojarzy to z Księgą Rodzaju i objawia mu się Bóg. Każe Evanowi zbudować arkę. Mężczyzna jest uważany przez otoczenie za wariata, jednak wywiązuje się z powierzonego mu zadania. Bóg obdarza go brodą i odziewa w szatę, tak aby jak najbardziej przypominał Noego. Mężczyzna podobnie jak Noe ma trzech synów – pomagają mu oni w zbudowaniu statku.

 

Tym razem potop jest spowodowany wylewem jeziora, a nie ulewnym deszczem. Ludziom udaje się przeżyć, bo Evan wszystkich zaprasza na swoją arkę.


Inne przykłady filmowe:

  • Arka Noego, reż. Michael Curtiz (porównanie żołnierzy walczących podczas I wojny światowej we Francji, do arki Noego, która ocaliła część ludzi i zwierząt od potopu);
  • Robot Chicken (odc. Gold Dust Gasoline), reż. Seth Green, Tom Root (parodia: Noe jako okrutny człowiek, zbyt późne przybycie zwierząt na miejsce, budowanie przez zwierzęta własnej łodzi);
  • Epoka lodowcowa 2: Odwilż, reż. Carlos Saldanha (problem zwierząt z topniejącym lodem, poszukiwanie arki Noego);
  • Noah’s Ark, reż. William Schifrin (przygody wielbłąda, którego zadaniem jest uratowanie zwierząt i dbanie o dobre stosunki między nimi na arce).
Motyw Noego, arki, potopu
Nawiązania do utworów