Motyw kwiatu - Motyw kwiatu w muzyce

muz. Franz Schubert, sł. Johann Wolfgang Goethe Polna różyczka op. 3 nr 3

Poetycki dialog chłopca i personifikacji polnej róży, rosnącej w zbożu. W zwrotce I chłopiec sięga w kierunku kwiatu, którym się zachwycił, z zamiarem zerwania. W zwrotce II róża ostrzega: „Strzeż się mnie, / patrz, jak ostre kolce me! / Róży tknąć nie wolno”. Zwrotka III to demonstracja siły chłopca: „[...] płacz różyczko, biednaś ty, / niech płyną bólu łzy, / tylko to ci wolno”. Linia melodyczna na tle ażurowego akompaniamentu, dorównująca prostotą pieśniom ludowym, zawiera także elementy ozdobne – sylaby śpiewane na dźwiękach łączonych. W części zwrotkowej kulminacja wieńczy pierwszą frazę na dookreśleniach róży w słowach: „polna”, „polną”. Kulminację napięcia w powtarzającym się refrenie na słowach „różo ma” wzmacnia zatrzymanie rozwoju melodii (fermata).


muz.  J. Loranc, sł. Jonasz Kofta, wyk Alibabki Kwiat jednej nocy (płyta Przeboje 35-lecia)

Tekst mówi o tajemniczym, białym kwiecie, który zakwita nocą, tylko jeden raz na wiele lat. Kwiat o nazwie „Królowa Jednej Nocy” kwitnie, gdy świat pogrążony jest we śnie. Z chwilą nadejścia świtu jego płomień gaśnie. Przedziwny kwiat pachnie jednocześnie jak piołun i wanilia. Jest w nim podobieństwo do kobiety, która także „zakwita” (zakochuje się) raz na wiele lat. Ona i kwiat patrzą na świat oczami snu i pozostaje tajemnicą, dla kogo kwitną. Tylko kwiat zna sekret kobiety.

 

Inne przykłady muzyczne

  • muz. W.A. Mozart, sł. J.W. Goethe Fiołek KV 476 (marzenia fiołka)
  • muz. S. Moniuszko, sł. J.W. Goethe Polna różyczka z cyklu Śpiewnik domowy (rozmowa chłopca z różą)
  • muz. S. Moniuszko, sł. E. Wasilewski Kwiaty z cyklu Śpiewnik domowy (uroda kwiatów)
  • E. Morawski Fleurs du mal (Kwiaty zła) (kwiaty zepsucia)
  • muz. Juliusz Łuciuk, sł. J. Przyboś Sen kwietny (sen o kwiatach)
  • muz. P. Gintrowski, sł. A. Osiecka, wyk. M. Richter Papierowe kwiaty (płyta Apetyt na życie) (przeczucie nadchodzącej śmierci)
  • muz. W. Trzciński, sł. A. Trzebiński, wyk. M. Umer O niebieskim pachnącym groszku (płyta O niebieskim pachnącym groszku. Złota kolekcja) (bukiet niebieskiego groszku)
  • muz. i wyk. Cz. Niemen, sł. T. Kubiak Kwiaty polskie (płyta Niemen Enigmatic) (kwiaty ojczystej ziemi)
  • muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka, wyk. A. Szałapak Peonie (płyta Agnieszka Osiecka Pięć Oceanów. Ocean granatowy) (dziewczynka delikatna jak peonie)
  • muz. i wyk. T. Love, sł. Z. Staszczyk Stokrotka (płyta Chłopaki nie płaczą) (akt miłosny porównany do łąki kwiatów)