Motyw choroby - Motyw choroby w filmie

Julia wraca do domu, reż. Agnieszka Holland

Młode małżeństwo zostaje dotknięte tragedią, jaką jest chory na raka syn. Lekarze nie widzą dla niego nadziei, choć stosują wobec niego standardową terapię. Matka dowiaduje się o uzdrowicielu, który akurat leczy w Polsce i postanawia do niego wyruszyć, mimo sprzeciwów rodziny. Każde dotknięcie Andrieja sprawia, że dziecko czuje się lepiej. Jednak po powrocie do domu znów dziecko zapada na zdrowiu. Matka więc ponownie wyrusza na spotkanie z Andriejem, z którym zaczyna łączyć ją uczucie. Andriej uzdrawia dziecko, ale ucieka, bojąc się uczucia, którego nigdy nie zaznał. Film pokazuje niesamowitą wiarę matki w moc uzdrowienia. Najważniejsze jest, aby jej dziecko było zdrowe i dlatego chce zrobić dla niego wszystko. Być może to właśnie ta wiara i miłość do syna, sprawiają, że zostaje uzdrowiony.

 

Jasne błękitne okna, reż. Bogusław Linda

Po latach spotykają się dwie przyjaciółki. Beata poroniła ciążę, nie chce się do tego przyznać przyjaciółce. Zdaje się zawsze walczyć ze światem. Natomiast Sygita wiedzie spokojne życie w małym miasteczku, gdzie razem dorastały. Nie ma łatwego życia, ale jest pełna radości i pogody. Wszystko potrafi sobie wytłumaczyć. To właśnie ją dotyka choroba – rak, którego lekarze nie mogą pokonać. Wiadomo, że umrze i godzi się z tym, nie podejmuje walki o życie, mimo, że ma małą córeczkę. Beata przesyła jej drogie leki, ale ona ich nie bierze. Po jej śmierci dzieckiem zajmie się Beata, dzięki czemu odnajdzie radość, a jej życie nabierze nowego sensu.

 

Inne przykłady filmowe:

  • Piękny umysł, reż. Ron Howard (człowiek chory umysłowo)
  • Pająk, reż. David Cronenberg (człowiek chory na schizofrenię)
  • Frida, reż. Julie Taymor (zmagania, jakie Frida całe życie prowadziła ze swym chorym ciałem)
  • Tulipany, reż. Jacek Borcuch (kłopoty zdrowotne Małego)
  • Mój Nikifor, reż. Krzysztof Krauze (Nikifor chory na gruźlicę)
  • Czas, który pozostał, reż. François Ozon (bohater dowiaduje się, że jest chory na raka i zostało mu kilka miesięcy życia)
  • Wszyscy jesteśmy Chrystusami, reż. Marek Koterski (problem alkoholizmu)