C.S. Lewis

Clive Staples Lewis urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście (Irlandia Północna). Jego ojciec był notariuszem, matka zaś córką duchownego (zmarła ona, gdy był dzieckiem). Miał brata, Warrena. Jego rodzina należała do Kościoła anglikańskiego, on sam zaś w młodości deklarował się jako ateista. Podczas I wojny światowej Lewis przez około półtora roku walczył we Francji przeciwko Niemcom. Następnie uczył się na Uniwersytecie w Oksfordzie. Uzyskiwał rewelacyjne wyniki w nauce, a po skończeniu studiów wykładał na swojej macierzystej uczelni. Poznał wtedy między innymi znanego już wówczas pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Zaprzyjaźnili się oni ze sobą i należeli do jednego kręgu literackiego. W 1933 roku Lewis powrócił na łono kościoła, co miało znaczny wpływ na jego późniejsze życie i twórczość literacką. Po jakimś czasie pisarz porzucił swoje stanowisko na uniwersytecie oksfordzkim i objął funkcję profesora literatury na Uniwersytecie w Cambridge. W 1957 roku ożenił się z amerykańską pisarką Joy Gresham, z którą był zaprzyjaźniony. Początkowo miał to być ślub zawarty tylko i wyłącznie dla formalności (cywilny), aby zapobiec jej deportowaniu do Stanów Zjednoczonych. Następnie jednak, po tym, jak Lewis dowiedział się, że Gresham jest chora na raka, ożenił się z nią ponownie (tym razem już ślub kościelny). Gresham, mimo że stan jej zdrowia znacznie poprawił się po zawarciu małżeństwa, zmarła po niespełna trzech latach.

Lewis był przede wszystkim historykiem literatury (prowadził badania nad średniowieczem i renesansem). Jego twórczość literacka składa się jednak na pokaźny dorobek. Znaczna jej część wpisuje się w krąg literatury chrześcijańskiej. Poza działalnością naukową i literacką prowadził także audycje radiowe (także o tematyce chrześcijańskiej). O życiu i twórczości Lewisa nakręcony został film Cienista dolina (reż. Richard Attenborough).

 

Twórczość:

 

Opowieści z Narnii – składający się z siedmiu tomów cykl powieści dla dzieci. Ich akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Podczas bombardowań Londynu przez hitlerowców czwórka małoletniego rodzeństwa zostaje dla bezpieczeństwa wysłana za miasto. Zamieszkują w olbrzymiej, starej posiadłości. Tam znajdują bramę do innego świata – Narnii. Wchodzą do niego i przeżywają w nim fantastyczne przygody. Przejście dzieci do Narnii symbolizuje ucieczkę od pełnej okrucieństwa rzeczywistości II wojny światowej.

 

Listy starego diabła do młodego – jest to utwór epistolograficzny. Składa się z jednostronnej korespondencji – starego diabła, Krętacza, do jego młodego bratańca, Piołuna. Krętacz daje Piołunowi wskazówki co do tego, jak ten ma kusić człowieka, aby doprowadzić jego duszę do piekła. Akcja utworu osadzona jest w czasach II wojny światowej. Przewrotnie wpisana została w niego pochwała wartości i tradycji chrześcijańskich.

 

Odrzucony obraz – praca historycznoliteracka na temat obyczajowości ludzi żyjących w czasach średniowiecza i renesansu. Autor szeroko szkicuje zwyczaje minionych epok, co stanowi doskonałe odniesienie dla badaczy literatury minionych czasów.

 

Lewis zmarł 22 listopada 1963 roku. Pochowano go na cmentarzu Świętej Trójcy w Oksfordzie.